Olete ostnud uue korteri või eramu, või siis renoveeritud olemasoleva kodu ja välja vahetanud vanad valgustid uute vastu sooviga ka valgustugevust reguleerida, kuid ebameeldiva üllatusega et… ei ole võimalik antud valgusteid timmerdada. Valgustite müüa või paigaldaja viitab kas timmerdamiseks mittesobilikule voolukaablile, toiteplokile või siis lülitile.

Alljärgnev nõuanne on peamiselt suunatud eratarbijaile, kellel on puudunud võimalus kaasa rääkida valgustuse projekteerimisel ning samuti nõuandeks sisearhitektidele. Siinkohal ei keskendu võrgupingel (230V) ledide timmerdamisele, vaid toodetele, millele lisanduvad toiteplokid.

 

Toiteplokid (nn trafod) jagunevad kahte peamisse gruppi :

CONSTANT VOLTAGE (CV) vs CONSTANT CURRENT (CC)

 

Konstantse voolutugevusega (Constant Voltage), vastav märge toiteploki tootelehel tähisega CV ning valgusti tootelehel märge,

kas 12V DC, 24V DC või siis 48V DC. Antud toiteplokid on ette nähtud alalisvoolu väljundpinge jaoks ning tooted mille puhul

rakendatakse CV toiteplokke on enamasti: Led ribad 12V DC või 24V DC, mida kasutame karniisides, mööblis, jne, samuti mitmed

põrandasse süvistatavad led valgustid on tootevälise toiteplokiga 24V DC ning ka led profiilid,

näiteks FLOS toode The Running Magnet.

 

 

 

 

Konstantse pingega (Constant Current),

vastav märge toiteploki tootelehel tähisega CC ning

tooted mille puhul CC toiteplokke kasutatakse on markeeritud valgustite tootelehel

pinge väärtusega näiteks 250mA, 350mA, 500mA, 700mA jne.

Enamasti on need lakke süvistatavad valgustid, samuti ka põrandasse ning seina süvistatavad valgustid, millel on toote väline toiteplokk ning mis ei kuulu otseselt valgusti komplekti. Enamus pinnapealselt paigaldatavatel valgustitel on integreeritud toiteplokk ning kui tootja ei ole märkinud tootelehel timmerdamisvõimalust, siis on targem konsulteerida müüjaga, kas antud valgustis on võimalik teostada toiteplokkide vahetus.

 

CONSTANT VOLTAGE (CV) toodete timmerdamisviisid

Peamiselt on kaks timmerdamisviisi – DALI dim ning TRIAC dim

Enamus tootjad pakuvad led valgustite valgustugevuse reguleerimiseks DALI dim toiteplokke. DALI versiooni eelistuseteks on sujuvam valgustugevuse reguleerimine 0-100%, samuti kui kasutatakse valgusautomaatikat. Omadused :

Lüliti – DALI

Kaabeldus : 5 sooneline toitekaabel lüliti ja toiteploki vahel (toiteploki ning valgusti vahel 2-sooneline kaabel). Kui ühe toiteploki järel kasutatakse rohkem kui ühte valgustit, siis valgustite omavaheline kaabeldus on paralleelne.

Milline on alternatiiv, kui planeeritakse laekarniisides näiteks 24V DC led-ribasid timmerdada, kuid toitekaabel on 3-.sooneline (pruun, sinine, kollaroheline)?

Antud juhul tuleks kasutada TRIAC dim toiteplokke. Kuu Stuudio e-poes

leiate tootja LTECH sobilikud seadmed. Tootja nomenklatuuris on samuti

12V DC valgustite timmerdamiseks TRIAC dim toiteplokid alapealkirja all

TRIAC CV dimmable driver.

 

Antud seeria tooted toetavad samuti ka touch-dim (push)funktsiooni. Kui kaabeldus on teostatud 5-soonelise kaabliga valgusti ning lüliti vahel, kuid ei soovita soetada DALI –lüliteid, siis alternatiivina saab kasutada avatud klahviga surunupp-lüliteid, mis on hinnaklassilt soodsamad kui DALI funktsiooniga lülitid.

LTECH TRIAC -dim toiteplokkidel on väga head tehnilised omadused. Peamised on

  • Timmerdamisulatus 0-100%

  • Timmedus 0-100% on värelusevaba (valguse värelus).

  • Ülepingekaitse. Samuti ülekuumenemisel lülitub toiteplokk automaatselt välja ning sisse. Ülepingekaitse rakendub üldjuhul siis kui valgusti tarbivus wattides ületab toiteplokil kirjeldatud wattide arvu . Näiteks toiteplokk on väljundiga max 75W 24W DC, kuid ledriba tarbib 80W.

 

CONSTANT CURRENT (CC) toodete timmerdamisviisid

Paljuski on kattuv CV timmerdamisviisidega. Erinevus on kaabelduses kui rakendatakse ühe toiteploki kohta rohkem kui ühte valgustit. Antud juhul ühendatakse valgustid onavahel jadasse. Toiteploki „+ „ühendatakse valgusti „+“ kaabliga ning valgusti „-„ kaabel ühendatakse järgneva valgusti „+“ kaabliga jne.

Valgustite puhul, mille komplekti ei kuulu otseselt toiteplokk, vaid mis on eraldi komplekteeritav näiteks lakke süvistatavad valgustid tähisega 350mA, või siis 500mA jne, siis valgustite tootjate valikus leiate üldjuhul mittetimmerdatava toiteploki või siis DALI dim versiooni. Kuna DALI versioon on kaubanduses üldlevinud ning kättesaadav, siis alternatiivi pakuvad väga vähesed.

Uutes kortermajades teostatakse valgustite kaabeldus 3-soonelise kaabeliga (juhul kui enne korteri ostu ei ole võimalus olnud kokku leppida teisiti), siis LTECH pakub samuti ka CC valgustite timmerdamiseks alternatiivi TRIAC dim versioonina. TRIAC CC dimmable driver.

Vajalik timmerdamiseks on

Lüliti – TRIAC dim (faasikatkestus timmer),

nimetatakse ka reostaadiks.

Näiteks LTECH toode või mõne muu tootja TRIAC dim lüliti.

 

 

Kaabeldus – 3-sooneline toitekaabel

Kuu Stuudio e-poes on enamkasutatavad mudelid leitavad.

Toiteplokid on universaalsed sellepoolest et vastavalt valgusti mudelil nõutud pingele saab dip-switch minilülitite abil reguleerida sobiliku pinge. Näiteks LTECH toode TD-15-150-700-EFP1 võimaldab reguleerida toiteploki väljundpinget 150mA – 700mA. Esimene number näitab wattide arvu ehk tarbivust, milleks antud juhul on 15W.

Samuti on antud tooted väga heade tehniliste omadustega

  • Timmerdamisulatus 0-100%

  • Värelusevaba 0-100%

  • Ülepingekaitse

  • Tootegarantii 3 aastat

Samuti on ka antud tootegruppi kuuluvad toiteplokid kahe timmedamisviisiga TRIAC ning TOUCH (push)dim, vt skeemi.

Küpsised

Kuu Stuudio kasutab oma veebilehtedel küpsiseid. Küpsised on vajalikud teie kasutajamugavuse ning veebikülastusstatistika eesmärgil. Veebilehe kasutamise jätkamisel nõustute küpsiste privaatsustingimustega! Loe siit täpsemalt

Change settings
preloader